ginekologia

Pozytywny wynik na HPV – wyrok dla kobiety?

Wirus brodawczaka ludzkiego przenoszony drogą płciową to najczęstsza przyczyna zachorowań na raka szyjki macicy wśród kobiet w Polsce. Nowotwór raka szyjki macicy to zaraz obok raka piersi najczęstsza przyczyna zgonów kobiet w wieku rozrodczym. Diagnostyka w kierunku zarażenia wirusem HPV to jedno z podstawowych badań, jakie powinna regularnie wykonywać każda kobieta, by zadbać o swoje zdrowie i życie. Co jeżeli wynik testu jest dodatni, czy oznacza to wyrok i pewne zachorowanie na raka szyjki macicy? 

Wyróżnia się ponad 200 typów wirusa HPV (brodawczaka ludzkiego). Jednak nie wszystkie z nich prowadzą do rozwinięcia się nowotworu raka szyjki macicy. Typy nieonkogenne powodują jednak przykre dolegliwości takie jak brodawki weneryczne. Nowoczesne testu na HPV wykonywane metodą PCR to również markowanie typów wirusów – taki test wskazuje dokładnie konkretne typy wirusa, których pacjent jest nosicielem. Typy wirusa HPV 16 i 18, a także 31, 33, 45 to najniebezpieczniejsze typy wirusa HPV, które odpowiadają za ponad 90% przypadków raka szyjki macicy. 

Nowotwór szyjki macicy przez wiele lat może nie dawać jakichkolwiek objawów – dlatego tak ważne są badania profilaktyczne wykonywane co najmniej raz na 2 miesięcy. W przypadku wielu Polek z pozytywnym wynikiem HPV leczenie nie daje rezultatów – ponad tysiąc kobiet w Polsce umiera na raka szyjki macicy. 

Wynik testu na HPV jest jednoznaczny – testy są bardzo dokładne. Testy DNA dają jasną informację, jakimi typami wirusa jesteś zarażona. Jeżeli wynik badania w kierunku HPV jest negatywny oznacza to, że nie jesteś nosicielem żadnego z markowanych typów wirusa.

Jak często wykonywać testy na HPV? 

Według wielu zaleceń lekarzy, test na HPV powinni wykonywać wszyscy ludzie aktywni seksualnie raz w roku. Zaleca się, by pierwszy test na HPV wykonała każda kobieta po 25 roku życia, lub maksymalnie 3 lata po rozpoczęciu współżycia. Wskazania do przeprowadzenia testu DNA HPV to również:

  • Częste infekcje dróg rodnych bez wyjaśnionej przyczyny
  • Planowanie ciąży, bowiem wirus HPV może przenieść się na płód podczas porodu
  • Osłabiona odporność i choroby autoimmunologiczne
  • Częste zmiany partnerów
  • Zdiagnozowane zarażenie wirusem HPV u obecnego lub któregoś z poprzednich partnerów seksualnych 
  • Zmiany skórne w obrębie zewnętrznych narządów płciowych, takie jak wysypki, brodawki wenerycznem kłykciny 
  • Nieprawidłowe wyniki badania cytologicznego 

Ile kosztuje test na HPV? 

Zależnie od kliniki ginekologicznej i miasta, test DNA HPV to koszt około 200-250zł. Niektóre gabinety ginekologiczne oferują badanie na HPV w ramach cytologii cienkowarstwowej – test PCR na HPV wykonuje się z tej samej próbki – wymazu z szyjki macicy pobranego podczas wizyty ginekologicznej. Najczęściej wykonywane testy określają 14 onkogennych typów wirusa HPV. Rozszerzony test określający czy pacjent zarażony jest 35 typami wirusa HPV to koszt rzędy 150-400zł. Test podstawowy na 12 typów wirusa wykonać można już za około 150zł. Cena badania w kierunku HPV nie zawiera kosztu badania czy konsultacji ginekologicznej, jednak wiele klinik umożliwia pobranie wymazu przez pielęgniarkę, bez dodatkowej opłaty – tak jak ma to często miejsce w przypadku cytologii. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *