medycyna estetyczna

Jak pozbyć się zakoli?

Zakola to problem najczęściej spowodowany przez nadmiar męskiego hormonu – testosteronu, i może dotyczyć również kobiet, nawet w młodym wieku. Jeżeli problem zakoli dotyka młodych mężczyzn, nawet jeszcze w wieku dorastania, mamy do czynienia z uwarunkowaniem genetycznym – i łysienie jest dolegliwością dziedziczną. Łysienie androgenowe spowodowane poziomem pochodnej testosteronu (DTH) pojawia się raczej u starszych mężczyzn z powodu nadwrażliwości mieszków włosówych na wspomniany DTH. Początkowo włosy są rzadsze i cieńsze, finalnie mieszki włosowe na skroniach czy szczycie głowy przestają produkować nowe włosy i przechodzą w stan spoczynku, z którego nigdy nie wychodzą. Reaktywacja mieszków włosowych w miejscu zakoli jest bardzo trudna.

Możliwe jest jednak łysienie spowodowane innymi czynnikami środowiskowymi lub przyjmowanymi lekami (szczególnie chodzi o sterydy) – dlatego najlepiej najpierw zasięgnąć porady lekarza dermatologa. Łysieniu sprzyjają również używki, stres i niezdrowa dieta. Jeżeli zakola widoczne są “od zawsze” i ostatnio nie zauważono zwiększonego wypadania włosów, możliwe, że taka jak po prostu struktura owłosienia głowy.

Istnieje szereg zabiegów medycyny estetycznej o różnym stopniu inwazyjności. Najczęściej wybierane są jako metoda towarzysząca leczeniu łysienia prowadzonym przez trychologa. Dostępne na rynku kosmetyki na porost włosów nie dają najlepszej skuteczności – włosy w miejscu powstania zakoli niestety rzadko kiedy odrastają. Produkty do pielęgnacji włosów mogą jedynie nieznacznie spowolnić tępo wypadania włosów, wymagają również sumiennego i regularnego stosowania.

Mezoterapia na wypadanie włosów

Mezoterapia igłowa na skórę głowy właściwie nie różni się od zabiegów mezoterapii na skórę twarzy. Odpowiednio dobrany preparat podawany jest miejscowo za pomocą bardzo cienkiej igły, równolegle na całej powierzchni głowy, lub w konkretnym miejscu gdzie zauważono przerzedzenie włosów, np. w okolicach skroni. Istnieje kilka metod, które grupujemy pod nazwą mezoterapii:

  • mezoterapia witaminowa
  • mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, fibryną lub komórkami macierzystymi
    Mezoterapia będzie tym bardziej skuteczna, im szybciej rozpoczeniemy serię zabiegów.

Przeszczep włosów i sztuczne implanty włosów

Przeszczep włosów to najbardziej inwazyjna i zdecydowana metoda, ze względu na potrzebny okres rekonwalescencji i cenę zabiegu, na ten zabieg decydują się najczęściej pacjenci, u których łysienie jest na tak zaawansowanym postępie, że kuracja komórkami macierzystymi, mezoterapia fibryną czy mezoterapia witaminowa nie przyniosły oczekiwanych efektów. Oprócz chirurgicznego przeszczepu włosów możliwe jest również uzupełnienie ubytków włosów za pomocą sztucznych implantów Biofibre. Efekty utrzymują się nawet do 10 lat. Implanty Biofibre są też skuteczniejsze niż tradycyjny przeszczep włosów, bez ryzyka odrzucenia. Implanty są biozgodne, możliwe jest ich dostosowanie do preferowanej fryzury – dostępne są bowiem w wielu odcieniach i różnej strukturze, od włosów prostych po falowane i kręcone.

2 Comments

  • karol

    U mnie na zakola sprawdziła się właśnie mezoterapia igłowa na skórę głowy, 3 zabiegi w serii i już widzę poprawę.

  • Marlena

    Mezoterapia na zakola mi dopiero pomogła, wcześniej stosowałam mgiełki na wzmocnienie i różne odżywki z drogerii ale łysina się wcale nie zagęszczała.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *