porady

Powiększanie ust kwasem hialuronowym – jak uniknąć powikłań?

Istnieje szereg metod powiększania i modelowania ust – począwszy od kwasu hialuronowego HA, przez wypełniacze silikonowe po zabieg powiększania warg własnym tłuszczem pacjenta. Jednak to właśnie modelowanie ust kwasem najczęściej wybierają pacjentki gabinetów medycyny estetycznej. Cena zabiegu waha się od 600 do 1200zł, w zależności, ile i jakiego preparatu wykorzysta się do zabiegu. Efekty estetyczne utrzymują się nawet do dwóch lat – co przy cenie zabiegu i jego niezłożoności stanowi jeden z najpopularniejszych w Polsce zabiegów upiększających. Czy jednak, oprócz tych superlatywów, istnieją przeciwwskazania do podania kwasu hialuronowego i jak się przed nimi uchronić? 

Powikłania po powiększaniu ust kwasem hialuronowym

Istnieje szereg możliwych skutków ubocznych po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego w okolicy ust. Należą do nich tymczasowe zasinienie, niewielka opuchlizna, wrażliwość ust na dotyk. Objawy te jednak ustępują samoczynnie w ciągu kilku dni, i zazwyczaj nie wymagają konsultacji lekarskiej, bowiem niewiele można zrobić by przyspieszyć proces gojenia po podaniu kwasu hialuronowego. Na pełne efekty zabiegu zazwyczaj czeka się 10-14 dni. Wtedy też ustępują wszelkie tego typu dolegliwości.

Uważaj na to, gdzie wykonujesz zabieg

Kwas hialuronowy uznaje się za bezpieczną alternatywę zabiegów chirurgii plastycznej. Jednak i tutaj należy liczyć się z ewentualnymi powikłaniami po zabiegu. Chociaż kwas hialuronowy jest biozgodny i jest dobrze tolerowany przez organizm, niestety czasem dochodzi do reakcji alergicznej. Powodem jest bardzo często nieprawidłowa aplikacja kwasu – za głęboko lub za płytko. Podobne zdarzenia mają miejsce jeżeli zabiegu powiększania ust nie przeprowadza wykwalifikowany lekarz medycyny estetycznej tylko np. kosmetyczka, która może nie posiadać dostatecznej wiedzy o budowie ludzkiego ciała – w takim przypadku łatwo o błąd i zbyt głębokie wbicie kaniuli pod skórę lub zdeponowanie zbyt dużej objętości produktu. 

Reakcja alergiczna na kwas hialuronowy wiąże się z silną zmianą koloru czerwieni ust na siny wpadający w fiolet, opuchlizną, która może uniemożliwiać mówienie czy spożywanie posiłku. Często również pod skórą da się wyczuć grudki kwasu, kiedy preparat nie został prawidłowo zdeponowany i rozmasowany, tworząc twardą gulę. Niestety reakcja alergiczna na kwas hialuronowy to tykająca bomba – nie rzadko objawia się dopiero po tygodniach czy nawet miesiącach od pierwszego zabiegu. Jak postępować w przypadku wystąpienia nagłej reakcji uczuleniowej? Najlepiej udać się na konsultację do lekarza, który zabieg wykonał. Posiada on odpowiednią wiedzą gdzie dokładanie, ile i jaki rodzaj preparatu został wstrzyknięty. Ułatwia to ewentualny zabieg podania hialuronidazy, czyli substancji rozpuszczającej cząsteczki kwasu hialuronowego. Jeżeli nie ufamy lekarzowi, który zabieg wykonał, lub powrót do gabinetu medycyny estetycznej gdzie wykonano zabieg nie jest możliwy, nie wolno zwlekać z wizytą i jak najszybciej zasięgnąć porady specjalisty w naszym mieście. Zazwyczaj internetowe porady na forach na niewiele się zdają, gdyż bez badania fizykalnego lekarz nie jest w stanie stwierdzić, czy stan ust “mieści się w normie”, czy faktycznie doszło do reakcji uczuleniowej i niezbędne jest rozpuszczenie kwasu jak najszybciej. 

Dowiedz się więcej na temat tego jak wybrać dobrego lekarza medycyny estetycznej.

Jak uniknąć powikłań?

Przede wszystkim, rzeczowo odpowiadaj na wszystkie pytania zadane podczas konsultacji kwalifikującej do zabiegu kwasem. Nie ukrywaj żadnych obecnych dolegliwości i wcześniejszych alergii. Nawet jeżeli nie masz uczulenia na sam kwas hialuronowy, wypełniacze medyczne często zawierają śladowe objętości innych substancji – i to właśnie one najczęściej prowadzą do skutków ubocznych. 

Po zabiegu powiększania ust nie wolno ich masować, tak by kwas nie miał możliwości przemieszczenia do innych warstw tkanki. Zachowaj higienę, nie dotykaj okolic ust brudnymi rękoma, zaczekaj z makijażem ust 2-3 dni, tak by stan skóry mógł się unormalizować bez ryzyka dodatkowych powikłań (na wielokrotnie używanej szmince również znajdują się bakterie!).

Więcej informacji na temat powikłań po zabiegu powiększania ust znajdziesz na stronie https://www.nowaestetyka.pl/powiekszanie-ust-kwasem-hialuronowym-ryzyko-powiklania/

3 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *