medycyna estetyczna,  porady

Botox czy kwas hialuronowy – co lepsze?

Botoks (znany również w przemyśle spożywczym jako jad kiełbasiany) i kwas hialuronowy to dwa najbardziej popularne produkty powszechnie stosowane w medycynie estetycznej do usuwania zmarszczek i ogólnego odmładzania osób w każdym wieku. Niestety, wiele źródeł internetowych rozpowszechnia nieprawdziwe mity na temat obu tych substancji. Abyś mogła podjąć  świadomą decyzję, zanim zdecydujesz się na zabieg, przybliżamy wskazania do ostrzykiwania tymi dwoma substancjami. 

Botox i kwas hialuronowy – co mają wspólnego? 

Oprócz tego, że obie substancje stosuje się w zabiegach odmładzających czy upiększających to niewiele łączy te preparaty.

Często usłyszeć można komentarze na temat wyglądu innych osób takie jak “O, patrz! Powiększyła sobie usta botoksem!” co jest absolutną bzdurą. Działanie botoksu czyli toksyny botulinowej polega na tymczasowym wyłączeniu przekaźnictwa nerwowego do mięśni odpowiedzialnych za mimikę twarzy i tym samym pogłębianie zmarszczek mimicznych. Botoks nie ma działania wolumetrycznego, nie zwiększy objętości tkanki dlatego nigdy nie wstrzykuje się botoxu bezpośrednio w czerwień wargową. Owszem, możliwe jest zastosowanie botoksu wokół ust – taki zabieg ma jednak na celu wygładzenie zmarszczek w dolnym rejonie twarzy, a nie powiększenie ust. Do zabiegów modelujących twarz, czy wolumetrii, stosuje się preparaty na bazie kwasu hialuronowego, który ma zdolność “wypychania” tkanek. Co dodatkowo uwidacznia różnice między kwasem HA i botoksem to metoda działania kwasu. Hialuron ma niezwykłe zdolności wiązania cząsteczek wody – stąd też wolumetryczne właściwości hwasu. Dzięki wiązaniu wody, zwiększa się objętość tkanki.  

Botox, jak sama nazwa wskazuje, to trucizna, jednak w zabiegach medycyny estetycznej nie stanowi niebezpieczeństwa dla zdrowia, bo stosuje się bardzo niskie stężenia produktu. Przykre skutki niewłaściwie wykonanego zabiegu (podania botoksu do złego mięśnia lub za głęboko) to migreny (szczególnie przez pierwsze 2 tygodnie po zabiegu) czy ograniczona mimika twarzy. Niestety, oprócz ciepłych okładów na twarz czy masaży, nie ma substancji pozwalającej szybko usunąć raz wstrzyknięty botox. Korzystajmy więc z takich zabiegów z rozwagą. 

Kwas hialuronowy, znany również jako hialuron lub HA, występuje w ludzkiej gałce oczej i stawach. Oczywiście kwas stosowany do zabiegów odmładzających to produkt uzyskany syntetycznie, więc, pomimo że hialuron jest dobrze tolerowany przez organizm, zdarzają się przypadki alergii – wtedy hialuron rozpuszcza się przez podanie hialuronidazy. Przyspiesza ona wydalanie hialuronu z organizmu. Jak widać sposoby działania botoksu i kwasu są zgoła inne, inne są również wskazania do zabiegów i pielęgnacja po leczeniu. 

Dowiedz się więcej: botox czy kwas hialuronowy – co lepsze?

Co za dużo to nie zdrowo…

To powszechna prawda, która dotyczy obu tych preparatów. Chociaż uznaje się je za bezpieczne, a zabiegi wygładzające zarówno botoksem jak i kwasem hialuronowym, wiążą się z niewielkimi i rzadko występującymi powikłaniami, to należy przede wszystkim zachować umiar. Właśnie dlatego przy pierwszych zabiegach wolumetrii kwasem HA lekarz ogranicza objętość wstrzykiwanego produktu – tak by otrzymać jak najbardziej naturalny, nie rzucający się w oczy efekt, który będzie idealnym dopełnieniem kobiecego piękna, a nie szpecącym obrazem ofiary źle wykonanej serii zabiegów, gdzie niewłaściwie podano za dużo kwasu. 

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *