porady

Botox – czego nie robić po zabiegu

Toksyna botulinowa to niepodważalnie jeden, obok kwasu, z najpopularniejszych preparatów stosowanych w medycynie estetycznej w kraju i na świecie. Botoks obniża przewodliwość skurczów synaptycznych do mięśni odpowiedzialnych za zmarszczki mimiczne. Botox zarówno wygładza istniejące bruzdy, jak i zapobiega powstawaniu kolejnych zmarszczek mimicznych. 

Nie sposób nie wspomnieć również o relatywnie atrakcyjnej cenie zabiegów botoksem, w porównaniu do zabiegów chirurgii estetycznej. Kolejnym wielkim plusem botoksu jest szybkość jego aplikacji i brak wymaganej rekonwalescencji – pacjent już po 15 minutach może wrócić do domu, przy czym nie wymaga się od niego żadnej specjalnej pielęgnacji miejsca gdzie wstrzyknięto botoks. 

Po zabiegu botoxem – co robić? 

Jak wspomniano, zabiegi botoksem nie wymagają dedykowanej pielęgnacji twarzy. Podczas iniekcji dochodzi do przerwania ciągłości skóry – zgodnie ze zdrowym rozsądkiem należy więc zadbać o higienę – nie dotykać twarzy rękoma przed ich umyciem, nie korzystać z wielorazowych akcesoriów do twarzy, które mogą być siedliskiem dodatkowych bakterii. 

Botox a solarium

Wysoka temperatura może mieć negatywny wpływ na wstrzyknięty botoks przez około 2 tygodnie po zabiegu. Po takim czasie widać bowiem finalne efekty działania toksyny botulinowej. Warto więc zastanowić się, czy sauna i opalanie są nam niezbędne przez wspomniane 14 dni, i czy warto ryzykować tak szybkie osłabienie działania toksyny tuż po zabiegu. 

Jeżeli mowa o wpływie wysokiej temperatury na działanie botoksu (a konkretnie osłabienie jego działania), to ograniczyć należy również wysokie skoki temperatury (kąpiele termalne), saunę, opalanie słoneczne i solarium itd. 

Botox a palenie papierosów 

Generalnie nie ma przeciwwskazań do palenia po podaniu botoksu, jednak warto wstrzymać się z paleniem do 24h po zabiegu, a na pewno nie palić w dniu zabiegu botoksem. Szczególnie, jeżeli zabieg dotyczył rejonu wokół ust – np. po wygładzaniu zmarszczek palacza botoksem. Dajmy toksynie czas na dobre rozprowadzenie w miejscu podania. Przez kilka godzin po zabiegu należy ograniczyć wszelkie ruchy, masowanie i dotykanie twarzy, które mogłyby wpłynąć na rozłożenie substancji – chociaż ta podawana jest domięśniowo. 

Botox a pozycja do spania

Po botoksie należy możliwie zachować horyzontalną pozycję ciała. Należy unikać schylania, skakania, dotykania twarzy przez 5-6 godzin po zabiegu, a najlepiej do końca dnia. Najlepiej spać na plecach, starając się nie dotykać twarzy i unikać zmiany pozycji. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.nowaestetyka.pl/jak-wyglada-zabieg-botoxem/Centrum Medyczne NOWA ESTETYKA, ul. Strzegomska 42F/1U, 53-611 Wrocław

One Comment

  • patka

    No dobrze, ale czy przy spaniu na plecach po botoksie nie będzie jakichś problemów? botoks się na pewno nie przemieści?? wolałabym uniknąć jakichkolwiek problemów po zabiegu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *