Ginekologia estetyczna

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?

Nawet jeśli nie stwierdzasz żadnych niepokojących objawów, zaleca się wizytę kontrolną co 6 miesięcy. Wiele kobiet unika konsultacji ginekologicznej jak ognia – najczęściej ze względu na opory psychiczne, nierzadko również dlatego że nie wiemy jak się do takiej wizyty przygotować. Decydujemy się na umówienie wizyty dopiero jeżeli pojawią się powody do niepokoju lub potrzeba jest recepta na tabletki antykoncepcyjne. Dziewczyny przed 16 rokiem życia mogą być badane jedynie w obecności rodzica (opiekuna prawnego).

Wizytę najlepiej umówić na max. 10 dni po zakończeniu krwawienia tak by możliwe było pobranie materiału do cytologii. Jeżeli tuż przed wizytą dostaniesz okres – lepiej jej nie odwołuj i pojaw się w gabinecie – jedyna różnica jest taka, że niemożliwe będzie wykonanie cytologii. 

Aby uniknąć ryzyka zaburzenia wyników badań najlepiej 2 dni przed wizytą powstrzymać się od współżycia i nie stosować dopochwowych leków antykoncepcyjnych. Wiele pacjentek woli ubrać spódnicę niż spodnie – łatwiej jest się nią zakryć – w niekażdym gabinecie ginekologicznym dostępne są jednorazowe spódniczki ochronne. Zadbaj o higienę, jeżeli masz taką możliwość to np. przed wizytą po pracy podmyj z zewnątrz narządy płciowe. Zapach intymny może być również objawem niepokojących zmian – dlatego nie stosuj dezodorantów ani pudrów do stref intymnych. 

Depilacja nie jest ani wskazana ani konieczna – jeżeli normalnie usuwasz owłosienie stref intymnych, możesz to zrobić również przed wizytą u ginekologa – jeżeli tego nie zrobisz to dla lekarza nie zrobi to żadnej różnicy. Najprawdopodobniej nawet nie zwróci na to uwagi. 

Zazwyczaj na początku lekarz prosi o rozebranie są od pasa w dół – chodzi o zdjęcie bielizny; możesz pozostać w skarpetkach i spódnicy, dla większego komfortu. Każdy lekarz ginekolog powinien zbadać również piersi – ma to jednak miejsce jak zejdziesz już z fotela ginekologicznego. 

O co może zapytać lekarz? 

Istotą informacją dla lekarza ginekologa jest na pewno data ostatniego krwawienia, ile dni trwa Twój cykl, czy jest regularny oraz jak obfite lub skąpe są krwawienia. Z pewnością powinnaś poinformować lekarza jeżeli wystąpiło nasilenie się dolegliwości podczas okresu – takich jak ból w podbrzuszu czy nudności lub jeżeli odczuwasz dyskomfort podczas współżycia. Zmiana zapachu lub koloru wydzielina sama z siebie powinna być wystarczającym powodem by udać się do lekarza. Ginekolog powinien również wiedzieć czy kobiety z twojej najbliższej rodziny chorowały na raka szyjki macicy lub raka piersi. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *