Laser

Błędy młodości – laserowe usuwanie tatuaży w medycynie estetycznej

Kliniki estetyki oferują zabiegi kilkoma dostępnymi na rynku laserami do redukcji pigmentu. Alternatywą dla lasera jest chirurgiczne usuwanie tatuaży lub głębokie chemiczne peelingi – pierwsza metoda wymaga przeszczepu skóry i pozostawia blizny, druga zaś nie jest raczej skuteczna. Często decyzja o usunięciu tatuażu jest trudniejsza i zabiera nam dłużej aniżeli samo zdecydowanie się na tatuaż. Fora internetowe pełne są opinii, że laserowe usuwanie tatuażu pozostawia blizny i nigdy nie gwarantuje całkowitego usunięcia pigmentu,  w związku z czym na skórze pozostaje tzw. widmo. Jak jest naprawdę? 

Bezbolesne usuwanie tatuaży

Lasery stosowane w medycynie estetycznej działają niezwykle precyzyjnie – energia lasera trafia jedynie w miejsca w obrębie tatuażu, tam gdzie znajduje się barwnik, nie powodując uszkodzeń zdrowej skóry dookoła naszej niechcianej ozdoby ciała. Jednak mimo wszystko nie można całkowicie odrzucić możliwości pojawienia się powikłań po zabiegu ze względu na reakcje skórne na emitowaną wiązkę lasera. Dlatego też przed zabiegiem wykonuje się małą próbę aby sprawdzić zachowanie się skóry – jeszcze podczas pierwszej konsultacji lub podczas pierwszego zabiegu. Powikłania po zabiegu w postaci przebarwień dotykają częściej osoby o ciemnej karnacji, gdyż w ich przypadku światło lasera pochłaniane jest również przez naturalny barwnik – melaninę. 

Aby uniknąć powstania blizn po zabiegu laseram, nie wolno dopuścić do przepocenia miejsca zabiegu – kwaśny odczyn potu dostaje się do ran i sprzyja powstaniu zbliznowacień. 

Jak działa laserowe usuwanie tatuaży?

Laser wykorzystywany podczas zabiegu emituje krótkie impulsy świetlne, które rozbijają cząsteczki poszczególnych barwników wprowadzonych pod naskórek podczas tatuowania. Różne długości wiązki lasera wchłaniane są przez różne barwy, dlatego też w przypadku tatuaży kolorowych, może być wymagane użycie kilku rodzajów lasera. Wbrew pozorom tatuaż czarny jest najłatwiejszy do usunięcia. Kolor tatuażu decyduje jakiego lasera potrzebujemy: 

  • barwnik czerwony usuwają fale o długości ok. 500-500 nm
  • barwnik zielony – fale 585 nm
  • barwnik niebieski – 650 nm

Po rozbiciu cząsteczek na mniejsze są one naturalnie wydalane z organizmu przez system immunologiczny. Najbardziej oporne są absorbcję energii lasera są pigmenty: pomarańczowy, biały, żółty, czerwony. Zazwyczaj do pełnego pozbycia się tatuaży wymagane jest kilka sesji laserem, najczęściej w odstępach 4 tygodni. Im bardziej profesjonalnie wykonany tatuaż, tym łatwiej jest go usunąć. Tatuaże amatorskie mogły wiązać się z umieszczeniem barwnika zbyt głęboko w skórze i nieregularne – tym samym ich usunięcie może okazać się trudniejsze, a do zastosowania promieni lasera o odpowiedniej długości niezbędne jest oszacowanie, jak głęboko w skórze znajduje się pigment. 

Lekarz medycyny estetycznej lub personel wykonujący zabieg laserem może nie mieć pewności, czy nawet najmocniejsza wiązka lasera będzie wstanie usunąć barwnik. Ocenia się, że z każdym zabiegiem laserem pozbywamy się 20% pigmentu, pod warunkiem, że tatuaż nie znajduje się na bliźnie. Zabieg laserem często także poprzedza wykonanie kolejnego tatuażu w miejscu niechcianej dziary celem zakrycia pierwotnej ozdoby skóry. W ten sposób w tym samym miejscu możemy wykonać tatuaż bardziej kolorowy zamiast czarnego etc. 

Laserowe usuwanie tatuażu Q Switch

Q-Switch to niezwykle skuteczny sposób usuwania tatuaży i makijażu permanentnego. Zakres wiązek emitowanych przez to urządzenie pozwala na usuwanie wielu barwników, od czarnego przez brązowy, ciemnoniebieski, czerwony i pomarańczowy. Łączy on więc zastosowania wielu laserów w jednym urządzeniu. Laser Q-Switch charakteryzuje bardzo krótki czas działania wiązki lasera, przez co sam zabieg jest bardziej bezpieczny – zmniejsza się ryzyko uszkodzenia zdrowych tkanek otaczających tatuaż.

Zabieg usuwania tatuaży przy pomocy Q-Switch nie wymaga znieczulenia, w większości przypadków do wyeliminowania dyskomfortu wystarczy miejscowe chłodzenie za pomocą okładów. Niektóre modele laserów posiadają także system chłodzenia powietrznego. Usuwanie tatuażu laserowo wiąże się ze zdecydowanie mniejszym bólem niż same wykonanie samej ozdoby. U pacjentów wrażliwych na ból możliwe jest znieczulenie miejscowe kremem z anestetykiem.

Usuwanie tatuażu laserem Q-Switch może wiązać się z powstaniem strupków po zabiegu, może pojawić się zaczerwienienie skóry i swędzenie. Związane jest to z procesem gojenia i jest nieodłącznym etapem rekonwalescencji, która i tak nie jest długa oraz nie wymaga wyłączenia pacjenta z codziennego życia. 

Laserowe usuwanie tatuażu – efekty 

Metody laserowe usuwania pigmentu oceniane są jako skuteczne, jednak nie ma 100% gwarancji, że nasz tatuaż zostanie w całości usunięty. Pierwsze efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu.

Usuwanie kolorowych tatuaży

Tak jak wspomniano wcześniej, niektóre barwniki są bardzo trudne go wchłonięcia – najbardziej problematyczne są tatuaże białe i zielone. Nierzadko okazuje się, że obrys tatuażu zostaje widoczny. Od wielkości i koloru ozdoby zależeć będzie cena zabiegu. 

Usuwanie tatuażu – ile kosztuje? 

Ceny wahają się od 250 do 1000 zł (tatuaże czarne) do 2000zł (duże tatuaże kolorowe).

Dowiedz się więcej:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *