Medycyna estetyczna

Nawilżone i całuśne usta na lato – powiększanie ust kwasem

Powiększanie ust kwasem to jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Przyjrzyjmy się, czy zastrzyki z kwasu to rzeczywiście zabieg bezpieczny. Jak długo utrzymuje się opuchlizna, jak dbać o usta po zabiegu?

Rodzaje wypełniaczy wykorzystywanych do zabiegów modelowania kształtu ust

  • powiększanie ust tłuszczem własnym – zabieg operacyjny
  • modelowanie ust kwasem hialuronowym usieciowionym HA – produkt dedykowany do stosowania w rejonie ust
  • inne wypełniacze na bazie silikonu – większe prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań

Żele na bazie kwasu (glikozoaminoglikan) są również stosowane do modelowania owalu twarzy (wolumetria), wypełniania zmarszczek mimicznych, wypełniania cieni pod oczami i tzw. doliny łez, powiększania piersi. Nie ma przeciwwskazań co do wieku pacjenta, u którego wykonać można zabieg kwasem, jednak wypełniaczy nigdy nie podaje się u kobiet w ciąży lub w okresie karmienia piersią. Lekarz odmówi wykonania zabiegu również jeżeli w okolicy ust występuje niewyleczony stan zapalny (np. opryszczka), zdecydowanym przeciwwskazaniem są choroby immunologiczne oraz uczulenie na kwas hialuronowy (chociaż substancja ta występuje naturalnie w organizmie ludzkim, zdarzają się takie przypadki).

Kwas hialuronowy – usta po zabiegu

Następuje natychmiastowe zwiększenie objętości czerwieni ust – wynika to naturalnie z wstrzyknięcia substancji powodującej wypchnięcie tkanek. Przez kilka dni efekt napompowanych ust może wydawać się nam nieco sztuczny – potem jednak opuchlizna ustępuje i efekt powinien być bardziej subtelny.

Powiększenie ust – jak długo opuchlizna?

Krótkotrwale po powiększeniu ust kwasem może pojawić się opuchlizna i zaczerwienienie ust. W zależności od metody podania produktu, szczególnie jeżeli chodzi o liniowe ostrzykiwanie ust, mogą pojawić się drobne krwiaki i siniaki. Nie jest do regułą przy powtarzanych zabiegach, czasami przy drugim i kolejnych zabiegach kwasem dolegliwości takie już nie występują. Wszystko to kwestia indywidualna pacjenta, lecz dolegliwości nie powinny dokuczał dłużej niż tydzień, zazwyczaj już 24-48 godzin po wstrzyknięciu kwasu usta wyglądają normalnie.

Czytaj również: Modelowanie ust kwasem – czy to bezpieczne?

Jak długo się utrzymuje?

To kwestia indywidualna, lecz przyjmuje się, że normą jest dostrzykiwanie kwasu po pół roku od pierwszego zabiegu. Oczywiście można dostrzyknąć produktu wcześniej, jeżeli zauważymy, że rezultaty pierwszej iniekcji kwasu nie są satysfakcjonujące. Produkty na bazie hialuronu utrzymują się od 6 do 12 miesięcy, zależnie od rodzaju produktu.

Powiększanie ust kwasem – ile kosztuje taki zabieg?

Cena powiększenia ust kwasem waha się w granicach 500-1000zł. Ceny będą oczywiście nieco wyższe w dużych miastach i zależą od rodzaju preparatu oraz wstrzykniętej objętości kwasu. Typowo przyjmuje się, że w ramach jednego zabiegu wstrzykuje się ampułkę o pojemności 1ml – i takiej objętości kwasu dotyczy cena zabiegu. W większości przypadków nie podaje się więcej niż wspomniany 1ml ze względu na bezpieczeństwo. Podanie większej ilości kwasu ma swoje uzasadnienie tylko w przypadku naprawdę dużych asymetrii warg, lub kiedy usta były naturalnie bardzo wąskie, a pacjentka ma wysokie oczekiwania co do upragnionej objętości ust.

Jak dbać o usta po zabiegu modelowania kwasem?

  • Zadbaj o nawilżenie ust na powierzchni
  • Zrezygnuj z nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV
  • Unikaj sauny i basenu przez około 14 dni po zabiegu
  • Powiększanie ust kwasem hialuronowym – skutki uboczne

Jeżeli zabieg wykonany jest prawidłowo, wykorzystano wysokiej jakości kwas, który został odpowiednio wstrzyknięty, w zasadzie jedynie “powikłania” to delikatna opuchlizna i wrażliwość na ból przez kilka dni po wstrzyknięciu kwasu. Szybko ustępuje, a doraźną pomocą są zazwyczaj okłady z lodu.

Czytaj również: Powiększanie ust: kwas hialuronowy czy botoks? Czy botox powiększa usta?

Konsekwencje źle przeprowadzonego zabiegu kwasem

Warto mieć świadomość, że poddając się zabiegowi w profesjonalnym gabinecie lekarza medycyny estetycznej po zabiegu mamy prawo do konsultacji – w przypadku wszelkich dolegliwości, które ulegają pogorszeniu, zamiast poprawy coraz bardziej dokucza ból i opuchlizna – należy niezwłocznie udać się do lekarza wykonującego zabieg. Jeżeli po podaniu kwasu wystąpi reakcja alergiczna – która nie zawsze objawia się bezpośrednio po zabiegu, ale może być opóźniona nawet o kilka tygodni! – a zabieg wstrzyknięcia kwasu wykonał nieuprawniony personel, na materiałach niewiadomego pochodzenia, możemy mieć problem z uzyskaniem profesjonalnej pomocy. W przypadku źle wykonanego zabiegu, jedynym sposobem jest rozpuszczenie kwasu za pomocą enzymu – co wykonuje jedynie dyplomowany lekarz.

Źródła artykułu:

  1. Powiększanie ust kwasem hialuronowym – klinika Nowa Estetyka
  2. Kwas hialuronowy – zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce i medycynie

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *