Osocze bogatopłytkowe

Jak naturalnie odmłodzić twarz – wampirzy lifting osoczem PRP

Autologiczne osocze bogatopłytkowe to zabieg medycyny estetycznej znany od kilkudziesięciu lat, jednak jego zastosowania do kilku lat wstecz ograniczały się do takich terapii jak leczenia urazów. Osocze bogatopłytkowe wspomaga gojenie się rozległych ran, stosowane jest w chirurgii szczękowej, medycynie sportowej oraz ortopedii.

Osocze bogatopłytkowe czyli rich plasma PRP, wykorzystywane jest w zabiegu mezoterapii osoczem i należy do grupy zabiegów autologicznych – czyli takich, gdzie wykorzystuje się materiał własny pobrany od pacjenta. W tym przypadku jest to krew. Wampirzy lifting bez problemu wykonamy w niemal każdym gabinecie medycyny estetycznej lub pod okiem lekarza dermatologa. Jak znaleźć dobrego lekarza medycyny estetycznej?

Jak uzyskać osocze bogatopłytkowe?

Płynne osocze to ponad 50% objętości krwi. Pozostałe niecałe 50% stanowią elementy stałe – krwinki czerwone, białe krwinki krwi oraz trombocyty – płytki krwi. Głównymi składnikami osocza są: woda, białka, hormony, tłuszcze, glukoza, witaminy oraz sole mineralne.

Jak wygląda zabieg? Osocze bogatopłytkowe uzyskuje się z krwi pobranej od pacjenta poddającemu się mezoterapii, po dodaniu preparatu zapobiegającemu wykrzepianiu krwi i odwirowaniu za pomocą wirówki laboratoryjnej. Wymagane jest, aby mikro igły używane do pobrania krwi do mezoterapii osoczem były sterylne.

Co lepsze – kwas hialuronowy czy osocze bogatopłytkowe?

Kwas hialuron i wampirzy lifting osoczem to całkowicie odmienne schematy leczenia – stosowane są do różnych zadań.

Dla kogo osocze bogatopłytkowe?

Własne osocze PRP to bezpieczny zabieg, który skutecznie poprawia jędrność skóry, przywraca naturalny jednolity kolor cery, wygładza pierwsze zmarszczki mimiczne. Jest absolutnie naturalny, dlatego też wampirzy lifting często zaleca się osobom po 25. r.ż., które chcą spowolnć proces pogłębiania się pierwszych zmarszczek mimicznych. Osocze PRP to ratunek dla alergików – bez ryzyka wystąpienia nietolerancji organizmu, zabieg ten często wybierany jest przez pacjentów z tendecjami do wielorakich alergii skórnych. Po mezoterapii osoczem nie wstępują podrażnienia – dlatego też sprawdza się w przypadku osób z cerą podatną na wypryski i podrażnienia. Autologiczne osocze to częsty zabieg towarzyszący laseroterapii skóry, gdyż przyspiesza procesy gojenia i regeneracji skóry po naświetlaniu laserem, kiedy skóra jest sucha i podrażniona.

Dla kogo kwas hialuronowy?

Hialuron, tak samo jak osocze, naturalnie występuje w organizmie. Kwas hialuronowy w komórkach skóry odpowiada za retencję cząsteczek wody – nadaje skórze sprężystość, sprawia, że jest ona elastyczna. Preparaty z kwasem hialuronowym zawierają jednak hialuron uzyskany w laboratorium. Tak jak w przypadku osocza, wystąpienie reakcji alergicznej po podaniu hialuronu raczej się nie zdarza, jednak jest to możliwe. Dlatego też przeciwwskazaniem do usuwania zmarszczek kwasem hialuronowym będzie alergia na składniki produktu. Zabiegów kwasem hialuronowym nie wolno łączyć z innymi zabiegami: laserem frakcyjnym CO2, botoksem czy karboksyterapią. Odstęp między każdym zabiegiem powinien wynosić co najmniej 21 dni. Dla kogo kwas hialuronowy? Dla osób, które chcą pozbyć się konkretnych zmarszczek, podkreślić kości policzkowe i poprawić owal twarzy (wolumetria twarzy). Kwasem hialuronowym można także powiększać usta.

Osocze bogatopłytkowe – jak się przygotować do zabiegu?

Możliwe jest wykonanie standardowej morfologii krwi celem sprawdzenia poziomu płytek krwi we krwi – lekarz medycyny estetycznej porówna je ze standardową miarą kwalifikującą do mezoterapii osoczem. Jeżeli pacjent zostaje dopuszczony do zabiegu, w gabinecie med. estetycznej pobrana zostaje krew do przeprowadzenia właściwego zabiegu. Pobiera się między 8-25 ml krwi – jest to stosunkowo niewiele. Z pobranego materiału autologicznego oddziela się osocze ze skondensowanymi płytkami krwi i czynnikami wzrostu, które stymulują komórki skóry do regeneracji. Zazwyczaj na skórę objętą na około 20 minut przed ostrzykiwaniem osoczem nakłada się żel znieczulający, aby zabieg nie był bolesny.

Ile trwa wampirzy lifting?

W zależności od tego, jak duża powierzchnia ciała poddawana jest zabiegowi jest to od 30 minut do godziny. Lekarz medycyny estetycznej lub specjalista dermatolog ostrzykuje skórę wzdłuż zmarszczek lub wykorzystuje urządzenie Dermapen.

Kiedy należy zabieg powtórzyć

Jak często osocze bogatopłytkowe? Jeżeli jesteśmy zadowoleni z efektów rewitalizacji i wygładzenia zmarszczek mimicznych po pierwszym zabiegu, specjalista med. estetycznej zlecić może kolejną serię zabiegów, od 3 do 5 sesji. Jeżeli zabieg ma na celu jedynie wygładzenie konkretnych zmarszczek, może okazać się że bardziej skuteczne będą iniekcje botoksu lub kwasu hialuronowego.

Czy wampirzy lifting jest bezpieczny?

Jeżeli mezoterapię osoczem przeprowadza lekarz medycyny estetycznej lub dermatolog – nie ma się czego obawiać. Osocze PRP bowiem nie niesie za sobą możliwości wystąpienia reakcji alergicznej – w końcu preparat podawany podczas zabiegu pochodzi z organizmu pacjenta. Aby zminimalizować minimalne ryzyko wystąpienia podrażnienia po mezoterapii osoczem, należy po zabiegu unikać dotykania twarzy brudnymi rękoma na których mogą znajdować się bakterie i brud – to chyba oczywiste, prawda?

Źródła:

  1. Nowa Estetyka – Wampirzy lifting we Wrocławiu, gabinet medycyny estetycznej
  2. Opis preparatów zaw. kwas hialuronowy: https://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=481
  3. Preparaty zawierające substancję czynną Hyaluronic acid (Kwas hialuronowy): https://www.lekinfo24.pl/opis-leku/l,hyaluronic-acid-kwas-hialuronowy,dp,parenteralna,mnid,885.html