leczenie nadpotliwości botoksem
Medycyna estetyczna

Botox w walce z nadpotliwością

Powoli nadchodzi koniec lata, jesień i zima są już za rogiem – zbliża się zbawienny okres na osób, które borykają się z przewlekłym i bardzo dokuczliwym problemem nadpotliwości. Niższa temperatura na dworze zmniejsza dolegliwość nadpotliwości, mokre plamy od potu pod pachami można okrywać pod czarnymi koszulkami – jednak czy nie istnieje rozwiązanie, które pozwala zredukować nadmierną produkcję potu? Kiedy wreszcie można przestać bać się, że podczas uścisku dłoni przy powitaniu rozmówca poczuje, jak mokre są nasze ręce?

Dowiedz się więcej o zastosowaniach botoksu: Czym różnią się botoks i kwas hialuronowy?

Rodzaje nadpotliwości

Pocenie się jest naturalnym sposobem regulacji temperatury ciała przez organizm. Często nadpotliwość jednak związana jest nie bezpośrednio z temperaturą otoczenia, ale powodowana jest przez stres, napięcie, lęki. Nadpotliwość polega na wydzielaniu znacznie większej ilości potu, niż jest to potrzebne do regulacji temperatury organizmu. Omawiamy problem zazwyczaj dotyczy pach, dłoni i stóp, rzadziej mówi się o nadpotliwości twarzy lub, co gorsza, nadpotliwości na całym ciele. Często nadmierne wydzielanie potu to skutek nieleczonego schorzenia – są to m.in. nadczynność tarczycy, infekcja, cukrzyca. Leczenie podstawowej choroby zazwyczaj rozwiązuje problem nadpotliwości.

Czytaj również: Zamiast botoxu – o nowoczesnych zabiegach medycyny estetycznej

Leczenie nadpotliwości botoksem – Botox pod pachy, na dłonie i stopy

Botox uznaje się za najskuteczniejszą z dostępnych metod objawowego leczenia nadpotliwości miejscowej na dłoniach, pod pachami i na stopach. Efekt działania toksyny botulinowej pojawia się już po kilku dniach i utrzymuje się od kilku miesięcy do około roku.

Działanie botoxu polega na blokadzie zakończeń nerwowych i tym samym przekaźnictwa nerwowego. Gruczoły wydzielania zewnętrznego nie są zaopatrywane w pot. Pacjenci odpowiadają różnie na leczenie nadpotliwości botoksem – niemal 100% pacjentów notuje zmniejszenie objętości potu o połowę. Po około 6 miesiącach dochodzi do regeneracji i zablokowane zakończenia nerwowe zostają zastąpione przez nowe. Tym samym, problem nadpotliwości stopniowo będzie powracał. Wtedy zaleca się wykonanie zabiegu przedłużającego działanie botoksu i zmniejszenie produkcji potu.

Więcej informacji na temat zastosowań botoksu w usuwaniu zmarszczek i leczeniu nadpotliwości znajdziesz na stronie gabinetu medycyny estetycznej we Wrocławiu: http://www.nowaestetyka.pl/zabiegi/medycyna-estetyczna/botox-wroclaw/