Wygląd brzucha po ciąży
Ginekologia estetyczna,  Młoda mama

Korzyści zabiegów ginekologii estetycznej dla młodych mam

W ostatnich latach coraz bardziej popularnym tematem wśród nowoczesnych kobiet dążących do perfekcyjnego piękna stała się ginekologia estetyczna. Oprócz kompleksowych zabiegów usuwania efektów naturalnego fotostarzenia skóry twarzy, panie coraz częściej decydują się na mniej lub bardziej inwazyjne zabiegi upiększania całego ciała.

Estetyczny wygląd zewnętrznych narządów intymnych, jak i funkcjonalność pochwy to ogromnie ważny czynnik wpływający na samoocenę każdej kobiety oraz poziom satysfakcji osiąganej z udanych kontaktów seksualnych. Niektóre deformacje i przerost warg sromowych to uwarunkowanie genetycznie cechy indywidualne, jednak drogi rodne kobiety ulegają zmianie także po porodzie. Ten niezwykły w życiu kobiety okres, może pozostawić po sobie trwałe ślady na ciele nawet młodej matki; i nie są to jedynie przyrost masy lub rozstępy. Nieprawidłowości estetyczne narządów płciowych negatywnie wpływają na stan psychiczny, czasami uniemożliwiają też normalne funkcjonowanie.

Laserowa korekta warg sromowych

Zabiegi zmniejszenia wystających warg sromowych są najczęściej wykonywanymi zabiegami ginekologii plastycznej. Laserowa labioplastyka warg sromowych obejmuje wargi mniejsze i większe. Zabieg labioplastyki polega na korekcie kształtu i zmianie wyglądu narządu. Plastyka warg sromowych wskazana jest w przypadku przerostu, asymetrii lub z innego powodu przez który kobieta nie jest zadowolona z wyglądu narządu lub powoduje trudności w życiu seksualnym. Najczęściej wykonywana labioplastyka to zmniejszenie warg sromowych (mniejszych). Przerośnięte, wystające wargi sromowe są źródłem niskiej samooceny, braku satysfakcji z życia intymnego lub uniemożliwiają regularne uprawianie sportów takich jak jazda konno. Operacje korygujące miejsc intymnych kobiet przestają być tematem tabu lub czymś postrzeganym jako fanaberia dla bogatych.

Zabiegi plastyki warg sromowych mniejszych polegają na usunięciu nadmiernej tkanki za pomocą lasera. Najnowocześniejsze metody korekty warg sromowych za pomocą lasera chirurgicznego czasami likwidują konieczność zakładania szwów (lub zakładane szwy są wchłaniane przez organizm, tzw. rozpuszczalne szwy). Usuwa się nadmierną ilość tkanki na fałdach lub usuwa asymetrie. Natomiast plastyka warg sromowych większych zazwyczaj przeprowadzana jest w przypadku zaniku tkanki. Wykorzystuje się w tym przypadku zastrzyki z botoksem (toksyna botulinowa).

Jakie są wskazania do zabiegu labioplastyki? Przerost warg sromowych to defekt wrodzony (uwarunkowania genetyczne) lub spowodowany przez np. nagły przyrost masy ciała. Lekarze stwierdzają deformacje lub asymetrie w przypadku wielu porodów naturalnych lub donoszonych ciąży mnogich. Zanik warg sromowych (atrofia) ma miejsce po znacznej i szybkiej utracie wagi (u kobiet młodych) lub następuje w wyniku procesów starzenia – skóra traci na jędrności, także w strefach intymnych, stąd zanik tkanki, obwisłe wargi sromowe.

Rewitalizacja pochwy osoczem bogatopłytkowym

Osocze bogatopłytkowe zazwyczaj stosowane jest w medycynie estetycznej jako sposób na regenerację skóry twarzy, dłoni, dekoltu i szyi. Jest to materiał krwiopodobny, pobrany od pacjenta, dlatego też nie ma ryzyka reakcji alergicznych. Zabiegi osoczem PRP są postrzegane jako bezpieczne, nie wymagają długiej rekonwalescencji. Praktycznie od razu po podaniu osocza pacjent wraca do normalnych aktywności. Na twarzy pojawić się może tylko nieznaczne opuchnięcie lub lekki zasinienia w miejscach nakłuć. Do zabiegu osoczem bogatopłytkowym używa się bardzo cienkich igieł, które nie uczulają.

Terapia osoczem bogatopłytkowym jest więc polecana dla pacjentów, którzy cierpią na alergie na składniki preparatów podawanych w innych zabiegach usuwania zmarszczek, takich jak kwas hialuronowy lub inne wypełniacze oraz botox. Natomiast w ginekologii estetycznej osocze PRP wykorzystuje się w zabiegach rewitalizacji pochwy. Nie ma przeciwwskazań ze względu na wiek. Rewitalizacja pochwy osoczem PRP pozwala zwiększyć funkcjonalność narządu, w ten sposób można zmniejszyć dyskomfort odczuwany podczas stosunku. Rewitalizacja tkanek pochwy osoczem PRP możliwa jest również u pacjentek-alergików, które nie mogą skorzystać z innych metod rewitalizacji narządów intymnych.

Czytaj także: Zabiegi ginekologii estetycznej – tabu czy trend?

Obkurczenie pochwy laserem

Laserowe zmniejszanie pochwy to zabieg, który wykonuje się w przypadku stwierdzenia wad funkcjonalnych pochwy – za szerokie ujście pochwy to często następstwo porodów naturalnych. Zabieg laserowego obkurczenia pochwy to wybór dla pacjentek, które narzekają na uczucie luźnego wejścia pochwy, u których stwierdzono wypadnięcie pochwy lub utraciły stopień napięcia tkanek i mięśni okolic krocza.

W przeciwieństwie do zabiegów chirurgicznego zmniejszenia pochwy, laserowe obkurczenie pochwy to zabieg zdecydowanie mniej inwazyjny, łatwy do wykonania dla doświadczonego specjalisty medycyny estetycznej, nie wymaga hospitalizacji. Laserowe obkurczenie pochwy przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Efekt utrzymuje się do kilku lat. Lifting pochwy polecany jest dla kobiet, które chcą otrzymywać większą satysfakcję z kontaktów seksualnych.

Po więcej informacji na temat zabiegów ginekologii estetycznej zapraszamy na stronę kliniki: Nowa Estetyka – ginekologia estetyczna we Wrocławiu