Medycyna estetyczna

Zalety i wady wypełniania zmarszczek mimicznych za pomocą botoksu

Toksyna botulinowa, szerzej znana jako Botoks, jest idealnym rozwiązaniem na zmarszczki wywołane pracą mięśni mimicznych twarzy. Do tego typu zmarszczek zaliczamy:

  • „kurze łapki” czyli zmarszczki obok oczodołów
  • „lwie zmarszczki” czyli pionowe zmarszczki w okolicy czoła
  • „zmarszczki palacza” powstające wokół ust

Prócz wygładzania zmarszczek toksyna botulinowa dodatkowo:

Czy botoks jest bezpieczny?

Jeżeli bliżej zapoznamy się z tematem wygładzania zmarszczek przy użyciu botoksu zauważymy, iż jest to ten sam związek co wydzielany przez bakterie o nazwie Clostridium botulinum – toksyna botulinowa, a potocznie jad kiełbasiany. Skąd więc mamy pewność że jest to bezpieczne dla naszego organizmu?

Jak słusznie zauważył kilkaset lat temu pionier chemii medycznej – Paracelsus – w uznaniu czegoś za lek najważniejsza jest dawka. Zgodnie z jego słowami, o szkodliwości substancji przesądza tak naprawdę dawka podania preparatu. Dlatego też dobry lekarz medycyny estetycznej posiadać będzie wieloletnie doświadczenie w nie tylko precyzyjnym obstrzykiwaniu newralgicznych punktów na naszym ciele, lecz także w starannym dobieraniu dawki. Zanim udamy się do wybranego gabinetu w naszym mieście, lub nawet pokonamy kilkaset kilometrów, żeby skonsultować się z wybranym specjalistą, warto:

  • po pierwsze, sprawdzić opinie o danym specjaliście, jakie opublikowały inny internautki
  • po drugie, sprawdź, czy zdjęcia “przed” i “po zabiegu”, jakie z pewnością znajdziesz na stronie kliniki są zgodne z Twoimi oczekiwaniami? Odpowiedz sobie na takie pytania: Czy możesz zauważyć zmianę rysów twarzy pacjentki? Czy uważasz, że rezultatem jest efekt zastygniętej maski na twarzy? Jeżeli na którekolwiek odpowiedziałaś sobie twierdząco, najprawdopodobniej nie jest to specjalista, u którego chciałabyś poddać się zabiegowi z udziałem botoksu.

Czytaj także: Jak wybrać lekarza medycyny estetycznej?

Jak wygląda zabieg?

Wypełnianie zmarszczek toksyną botulinową może mieć miejsce dopiero do przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu lekarskiego. Ma on na celu wyeliminowanie ewentualnych przeciwwskazań – takich jak na przykład inne zabiegi odnowy skóry, jakim poddała się pacjentka w ostatnim czasie lub uczulenie na składniki preparatu Botox. Jeżeli lekarz nie stwierdził przeciwskazań, można przystąpić do zabiegu. Na skórę najpierw nakładany zostaje znieczulający krem, znacząco poprawiający komfort pacjenta. Na zadziałanie kremu potrzebne jest optymalnie 20 minut. Obstrzykiwanie toksyną dokonywane jest przy pomocy mikroigły, dzięki czemu ukłucia są niebolesne i prawie niewyczuwalne. Cały zabieg botoksem trwa ok. 30 minut

Czy botoks działa od razu? Po jakim czasie widać efekty?

Pierwsze oznaki wygładzenia i zaniku zmarszczek po botoksie można dostrzec już klika dni od momentu zabiegu, a cały rezultat po dwóch tygodniach. Efekt odmłodzenia botoksem utrzymuje się nawet do czterech miesięcy.

Czym botoks różni się od wypełniaczy takich jak kwas hialuronowy?

Efekt wygładzenia zmarszczek w medycynie estetycznej może być osiągnięty na wiele sposobów. Jednym z nich jest wypełnienie zmarszczki. Służą nam do tego wypełniacze, różniące się długością działania, metodą oraz sposobem wypełnienia zmarszczek. Na przykład wspomniany wcześniej kwas hialuronowy – wstrzyknięty pod skórę zatrzymuje w niej wodę, dając efekt wypełnienia i nawilżenia, jednak kwas hialuronowy daje najlepszy efekt tylko przy płytkich zmarszczkach, nie dając zadowalającego i długotrwałego efektu w przypadku zmarszczek mimicznych (dynamicznych utrwalonych). Przy tego rodzaju zmarszczkach najlepiej sprawdza się botoks, gdyż w niewielkim stopniu blokuje on pracę mięśni twarzy, odpowiedzialnych za powstawanie tych zmarszczek. Zmniejszona praca tych mięśni z czasem powoduje wygładzenie się skóry i zanik zmarszczek.