efekt wypełnienia ust botoxem
Uncategorized

Botox kontra kwas hialuronowy – czym się różnią?

Botox vs kwas hialuronowy

Czym różnią się te dwie substancje? Zacznijmy od tego, że botox – w przeciwieństwie do kwasu hialuronowego – nie jest wypełniaczem.

Kwas hialuronowy (hialuron) jest naturalnym elementem składowym ludzkich komórek i odpowiada za nawilżenie skóry – jedna mała cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie zachować w skórze kilkaset razy więcej cząsteczek wody! Dzięki hialuronowi młoda skóra wygląda na odżywioną i świeżą.

Niestety wraz z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w naszych komórkach skóry maleje, a produkcja nowego kwasu hialuronowego nie jest w stanie tak szybko zastąpić ubytków powstałych w skutek starzenia się skóry. Zabieg kosmetycznego wypełnienia zmarszczek kwasem hialuronowym polega więc na zmniejszeniu deficytu kwasu hialuronowego w organiźmie. Takie zastępcze źródło kwasu hialuronowego jest w stanie wypełnić zmarszczki mimiczne powstały w skutek wysychania komórek.

Czytaj również: Leczenie migreny za pomocą botoksu

Kwas hialuronowy to także częsty składnik w produktach kosmetycznych: kremach odżywczych, maseczkach, maskach do twarzy. Lekarze medycyny estetycznej zalecają stosowanie kremów nawilżających z kwasem hialuronowym w składzie dla pacjentów, którzy poddali się zabiegom usuwania zmarszczek i rewitalizacji skóry twarzy – np. laseroterapii frakcyjnej co2 lub usuwaniu zmarszczek Dermapen.

Taka kuracja kremem z hialuronem stanowi dobre uzupełnienie zabiegu usuwania zmarszczek, i pomaga w procesie gojenia się skóry (dzięki dobremu natłuszczeniu skóry eliminuje także dyskomfort napięcia suchej skóry, co zdarza się nierzadko po zabiegu laserem frakcyjnym co2 na skórze twarzy).

Czytaj również: Botox – zalety i wady

Czy różnią się botox i kwas hialuronowy?

Kwasu hialuronowy różni się od botoxu również tym, że podawany jest do warstw skóry, podczas gdy wypełnianie zmarszczek botoxem polega na aplikacji toksyny botulinowej w wybrane partie mięśni twarzy (chyba że mówimy o zabiegu powiększania ust botoxem). Oba te zabiegi usuwania zmarszczek kwasem hialuronowym i botoksem nie wykluczają się nawzajem – efekty po hialuronie widoczne są od razu.

Najlepiej jednak gdy to botox wstrzyknięty zostaje jako pierwszy, eliminując możliwość pogłębiania się zmarszczek pochodzenia mimicznego (botox potrzebuje jednak około tygodnia zanim zacznie działać). Natomiast efekty po podaniu podskórnie kwasu hialuronowego widoczne są niemal natychmiast – mowa tutaj o wypełnieniu zmarszczek. Nierzadko lekarz medycyny estetycznej może zadecydować o zastosowaniu metod łączonych, tak żeby osiągnąć najlepsze efekty odmłodzenia skóry twarzy czy też grzbietów dłoni.

Efekty wypełniania zmarszczek botoxem lub hialuronem niestety nie dają trwałego efektu, bowiem zabieg należy powtórzyć po kilku miesiącach. Toksynę botulinową poleca się np. na usuwanie “kurzych łapek” – wstrzyknięcie botoxu to zabieg bezbolesny, bezpieczny i ultra szybki – można na niego wyskoczyć w przerwie na lunch i po kilkudziesięciu minutach wrócić do pracy 🙂

Istotne jest, by pacjent miał świadomość, że medycyna estetyczna to niemal sztuka – nie można zagwarantować, że preparat czy też wypełniacz, który sprawdził się w jednym przypadku, tak samo skutecznie usunie zmarszczki i odmłodzi wygląd twarzy innego pacjenta. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji, wieku, stanu skóry sprzed zabiegu.

Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jad_kiełbasiany
https://imeds.pl